State Tournament Central

State Tournament Central

RICHMOND, Va. (WWBT) - A handful of local teams find themselves three wins away from state championships entering the week. Below are schedules and results for state tournament action involving our area squads.

BASEBALL

Class 6

Quarterfinals (Tuesday)

James River 4, Frank Cox 3

Semifinals (Friday, June 14)

James River vs. Lake Braddock @ RF&P Park- 1:00pm

Championship (Friday, June 14)

Semifinal winners @ RF&P Park- 5:00pm

Class 5

Quarterfinals (Tuesday)

Mills Godwin 5, Menchville 0

Hickory 3, Prince George 1

Semifinals (Thursday, June 13)

Mills Godwin 5, Halifax 4

Championship (Friday, June 14)

Mills Godwin vs. Stafford @ University of Richmond-12:30pm

Class 4

Quarterfinals (Tuesday)

Great Bridge 7, Hanover 4

Lafayette 8, Midlothian 0

Class 2

Quarterfinals (Tuesday)

Page County 8, King William 3

SOFTBALL

Class 6

Quarterfinals (Tuesday)

Manchester 7, Western Branch 3

Cosby 3, Floyd Kellam 0 (9 innings)

Semifinals (Thursday, June 13)

Cosby 7, Langley 1

South County 9, Manchester 0

Championship (Friday, June 14)

Cosby vs. South County @ RF&P Park- 12:30pm

Class 5

Quarterfinals (Tuesday)

Glen Allen 1, Gloucester 0 (10 innings)

Mills Godwin 4, Menchville 1

Semifinals (Thursday, June 13)

Mountain View 4, Mills Godwin 2

Stone Bridge 3, Glen Allen 2

Class 4

Quarterfinals (Tuesday)

Grafton 6, Patrick Henry 4

Great Bridge 3, Hanover 1

Class 3

Quarterfinals (Tuesday)

Skyline 4, New Kent 2

Class 2

Quarterfinals (Tuesday)

Madison County 10, Amelia County 0

BOYS SOCCER

Class 6

Quarterfinals (Tuesday)

Cosby 1, Landstown 1 (Cosby wins in penalty kicks)

First Colonial 11, Thomas Dale 1

Semifinals (Friday)

James Madison 2, Cosby 1 (2OT)

Class 5

Quarterfinals (Tuesday)

Deep Run 5, Princess Anne 1

Mills Godwin 6, Hickory 0

Semifinals (Friday)

Mills Godwin 3, Freedom-South Riding 2 (2OT)

Deep Run 3, Briar Woods 0

Championship (Saturday)

Mills Godwin 4, Deep Run 2

Class 4

Quarterfinals (Tuesday)

Jamestown 1, Monacan 0

Class 3

Quarterfinals (Tuesday)

Tabb 1, Thomas Jefferson 0

Class 2

Quarterfinals (Tuesday)

R.E. Lee (Staunton) 4, Maggie Walker 3

GIRLS SOCCER

Class 6

Quarterfinals (Tuesday)

James River 3, First Colonial 2

Semifinals (Friday)

T.C. Williams 3, James River 1

Class 5

Quarterfinals (Tuesday)

Deep Run 3, Nansemond River 2 (4 OT)

Douglas Freeman 2, Hickory 0

Semifinals (Friday)

Albemarle 1, Douglas Freeman 1- Albemare wins in penalty kicks, 5-3

Deep Run 1, Stone Bridge 1- Deep Run wins in penalty kicks, 4-2

Championship (Saturday)

Albemarle 4, Deep Run 1

Class 4

Quarterfinals (Tuesday)

Midlothian 3, Great Bridge 0

Jamestown 3, Monacan 2

Semifinals (Friday)

Loudoun County 5, Midlothian 0

Class 3

Quarterfinals (Tuesday)

Brentsville District 3, Colonial Heights 0

Class 2

Quarterfinals (Tuesday)

Maggie Walker 5, Stuart’s Draft 0

Semifinals (Friday)

Maggie Walker 5, James River- Buchanan 0

Championship (Saturday)

Maggie Walker 1, George Mason 0

Class 1

Quarterfinals (Tuesday)

Rappahannock County 4, West Point 2

BOYS LACROSSE

Class 5

Semifinals (Tuesday)

Atlee 15, Deep Run 3

Championship (Saturday)

Briar Woods 9, Atlee 8

GIRLS LACROSSE

Class 5

Semifinal (Tuesday)

Atlee 15, Mills Godwin 4

Championship (Saturday)

Freedom-South Riding 11, Atlee 10

BOYS TENNIS

Class 5

Semifinals (Monday)

Deep Run 5, Mills Godwin 1

Championship (Saturday)

Thomas Jefferson S&T 5, Deep Run 1

Class 4

Semifinals (Monday)

Hanover 5, Grafton 0

Championship (Saturday)

John Handley 5, Hanover 0

Class 2

Semifinals (Monday)

Maggie Walker 5, George Mason 1

Championship (Saturday)

Maggie Walker 5, Eastside 0

GIRLS TENNIS

Class 6

Semifinals (Tuesday)

Cosby 5, First Colonial 3

Championship (Saturday)

George Marshall 5, Cosby 2

Class 5

Semifinals (Monday)

Deep Run 5, Mills Godwin 0

Championship (Saturday)

Deep Run 5, Thomas Jefferson S&T 1

Class 4

Semifinals (Monday)

Hanover 5, Jamestown 2

Championship (Saturday)

Hanover 5, Blacksburg 1

Class 2

Semifinals (Monday)

Maggie Walker 5, Central-Woodstock 0

Championship (Saturday)

Maggie Walker 5, Gate City 0

Copyright 2019 WWBT. All rights reserved.