Tournament Central- High school basketball playoffs

Tournament Central- High school basketball playoffs

RICHMOND, VA (WWBT) - Local high school basketball teams are taking aim at state championships. Below are schedules for tournaments involving area squads.

BOYS:

Region 6B:

James River 73, Clover Hill 38

Thomas Dale 62, Cosby 53

Manchester 70, Franklin County 61

Semifinals Friday @ Higher Seed

James River 83, Thomas Dale 56

Colonial Forge 75, Manchester 60

Championship @ Higher Seed

Colonial Forge @ James River- Tuesday, 7:45pm

Region 5B:

Semifinals @ Hermitage

Varina 82, Prince George 58

L.C. Bird 56, Douglas Freeman 41

Championship Friday @ Hermitage

Varina 53, L.C. Bird 43

Region 4B:

Huguenot 76, Eastern View 56

Courtland 69, Powhatan 55

Chancellor 55, Midlothian 50

Hanover 78, King George 52

Quarterfinals:

Huguenot 75, Monacan 70

Courtland 67, Caroline 63

Louisa 80, Chancellor 54

Hanover 66, Dinwiddie 64

Semifinals Friday @ Higher Seed

Courtland 79, Huguenot 65

Louisa 92, Hanover 79

Championship Monday (2/25) @ Higher Seed

Courtland @ Louisa- 7:30pm

Region 3A:

Semifinals

Phoebus 68, Petersburg 49

I.C. Norcom 69, Hopewell 47

Region 3B

Semifinals

John Marshall 88, George Wythe 74

Championship Friday

John Marshall 100, Culpeper 62

Region 2A

Goochland 46, Poquoson 35

Bluestone 64, Maggie Walker 24

Semifinals Thursday @ Higher Seed

Goochland 96, Brunswick 89- OT

Championship Friday @ Higher Seed

Goochland 55, Greensville 53

(3) Greensville @ (1) Goochland0 7:00pm

Prep League

St. Christopher’s 65, Woodberry Forest 42

Semifinals Friday @ St. Christopher’s

Trinity Episcopal 65, St. Christopher’s 55

St. Anne’s Belfield 52, Collegiate 48

Championship Saturday @ St. Christopher’s

St. Anne’s-Belfield vs. Trinity Episcopal- 5:30pm

GIRLS

Region 6B

James River 68, Clover Hill 44

Cosby 72, Franklin County 37

Thomas Dale 46, Manchester 43

Semifinals Friday @ Higher Seed

James River 54, Colonial Forge 44

Cosby 58, Thomas Dale 47

Championship Tuesday (2/26) @ Higher Seed

Cosby @ James River- 6:00pm

Region 5B

Semifinals @ J.R. Tucker

Highland Springs 60, Matoaca 46

L.C. Bird 48, Mills Godwin 37

Championship Friday @ Hermitage

Highland Springs 35, L.C. Bird 32

Region 4B

Huguenot 58, Powhatan 54

Chancellor 81, Dinwiddie 56

Hanover 67, Caroline 37

Midlothian 63, Louisa 38

Quarterfinals

Huguenot 42, Patrick Henry 39

King George 62, Hanover 37

Monacan 63, Midlothian 61

Semifinals @ Higher Seed

Monacan 55, King George 47

(8) Huguenot @ Eastern View- Monday, TBA

Championship Monday (2/25) @ Higher Seed

Region 3A

Semifinals

Hopewell 71, I.C. Norcom 44

Park View, Petersburg

Championship Friday @ Higher Seed

Hopewell 74, Park View 37

Region 3B

Semifinals

Brentsville 37, John Marshall 34

Region 2A

Maggie Walker 56, Nottoway 33

King William 46, Amelia 40

Goochland 63, Prince Edward 46

Semifinals Wednesday @ Higher Seed

Maggie Walker 57, King William 35

Greensville 66, Goochland 43

Championship Friday @ Higher Seed

Greensville 68, Maggie Walker 60

Copyright 2019 WWBT. All rights reserved.